Bağırsak iltihabı belirtileri ve bağırsak iltihabı nedenleri

Advertisement

Bağırsak iltihabı belirtileri ve bağırsak iltihabı nedenleri
Bağırsak iltihabı belirtileri ve bağırsak iltihabı nedenleri
Bağırsak iltihabı belirtileri ve bağırsak iltihabı nedenleri
 
Bağırsak iltihabı bağırsakların tamamının veya bir bölümünün iltihaplanmasıyla meydana gelen, ölümcül olabilen bir hastalıktır.Bağırsak iltihabının belirtileri nelerdir? Bağırsak iltihabı neden olur?
Bağırsak iltihabı tedavi edilmezse ölümcül olabilen bir hastalıktır. Bağırsak iltihabının belirtilerini bilmek ve nedenlerini öğrenmek bağırsak iltihabına karşı önlem almanızı sağlar.
 
Bağırsak iltihabının bir diğer türü ülseratif kolittir. Ülseratif kolitte bağırsak iltihabı uzun soluklu ve kalıcıdır. Ayrıca ülseratif kolitte kalın bağırsak ve anüste kalıcı yaralar oluşur. Bağırsak iltihabı Crohn hastalığı ile de karıştırılmaktadır. Crohn hastalığı hem ince hem de kalın bağırsağı etkisi alına alır. Bağırsak iltihabı ise bütün bağırsak sistemini etkileyen bir hastalıktır.
 
Bağırsak iltihabı neden olur?
 
Bağırsak iltihabının esas nedeni bilinmese de beslenme şekli ve stres bağırsak iltihabına sebep gösterilmektedir. Bağışıklık sistemindeki bir fonksiyon bozukluğu da bağırsak iltihabına neden olabilir. Bağışıklık sistemi bağırsak hücrelerine anormal şekilde saldırdığında ve vücut hücrelerini düşman gibi algıladığında bağırsak iltihabı görülebilir. Genetik yatkınlık da bağırsak iltihabı görülme riskini arttırabilir.
 
Bağırsak iltihabı belirtileri nelerdir?
 
İshal
 
Bazen hafif bazen şiddetli görülen ishal bağırsak iltihabı belirtilerindendir.
 
Ateş ve Yorgunluk
 
Bağırsak iltihabı hastalarının pek çoğunda düşük derecelerde ateşlenme, halsizlik, bitkinlik ve yorgunluk gözlemlenmektedir.
Karın ağrısı ve kramp
 
Bağırsaklarda görülen iltihaplanma bağırsak hareketlerinin düzenini bozar. Bağırsak hareketlerinin düzeninin bozulmasını takiben karın ağrısı ve kramp sıklıkla yaşanabilir, mide bulantısı ve kusma da söz konusu olabilir.
 
Dışkıda kan
 
Bağırsaklardaki iltihap sebebiyle dışkıda açık parlak kırmızı renkli kan görülebilir. Aynı şekilde dışkının renginin koyulaşması da söz konusu olabilir. Dışkıda kan görüldüğünde mutlaka en kısa sürede doktora başvurmak gerekmektedir.
 
İştah kaybı
 
Karın ağrısı, kramplar ve mide bulantısı iştahı da olumsuz etkiler. İştahta azalma söz konusuysa ve diğer belirtilerle birlikte uzun süreli görülüyorsa doktora başvurmak gerekmektedir.
 
Kilo kaybı
 
Bağırsaklar fonksiyonunu düzgün bir şekilde yerine getiremediğinde bağırsaklardaki emilim azalır. Bu nedenle yeme bozuklukları ve istemeden kilo kaybı yaşanabilir.

Bilgiler tamamen derlemedir. Hiçbir şekilde doğruluğunu garanti etmemekteyiz. Bilgileri doğrulamak için mutlaka ama mutlaka Doktora danışınız.

Advertisement

Blog Tarihi: Eylül 14, 2019 - 04:18