Mide yanmasına hangi bitki iyi gelir? Mide yanmasına bitkisel çözüm

Advertisement

Mide yanmasına hangi bitki iyi gelir? Mide yanmasına bitkisel çözüm
Mide yanmasına hangi bitki iyi gelir? Mide yanmasına bitkisel çözüm
Zencefil, nane, elma sirkesi, rezene ile süt, mide asidini emer ve mide yanmasına neden olan sinirleri sakinleştirir. 
Mide yanması insanları çok rahatsız eden bir durumdur. Birçok sebepten dolayı mide yanması meydana gelebilir ve insanlara zor zamanlar yaşatır. Mide yanmasını ne geçirir diye insanlar çoğu zaman da merak eder ve araştırır. Mide yanmasının başlıca nedenlerinden birisi gaz çıkışının olmamasıdır. Gaz sıkışması nedeni ile midede yanma meydana gelebilir. Ayrıca yediğimiz besinler de çok etkilidir. Baharatlı, acı ve aşırı yağlı yiyecekleri tüketmenin sonucunda da mide yanması meydana gelebilir. Mide yanmasının nedenleri iyice araştırılmalı ve dikkat edilmelidir. Mide yanmasında tüketilen besinler, hareketsiz bir yaşam ve sigara ile alkol gibi sağlıksız alışkanlıklar çok etkendir ve önlem alınmasında da fayda vardır. 
 
BELİRTİLERİ 
 
Mide yanması bazen direkt olarak etki eder ve ani bir sancı gibi gelir. Bazen de yavaş yavaş etkisini arttırarak yanma yaşanır. Her iki durumda da kişi zor anlar yaşar. Bazen bu mide yanmaları bağırsakları da etkiler ve ishal ya da kabızlık sorunu da meydana gelebilir. Mide yanmasının yanında zaman zaman ağrı oluşumları da gözlenebilir. Yanma hissi gerçekten de midenin ateş içindeymiş gibi bir hisse kapılmaya neden olur. Mide yanması belirtileri sonrasında önlem alınmalıdır. 
 
YAĞLI VE TUZLUDAN UZAK DURUN 
 
Bol su içmek de her zaman faydalıdır. Hafif yiyecekler tüketmek ve yağlı ile tuzlu yiyeceklerden uzak durmak da şarttır. Açık havada yürüyüş yapılmalı ve derin nefes alıp verilmelidir. Mideyi bu etkenler çok rahatlatacak ve bu yanma hissini de minimuma indirecektir. Doktor tavsiyesi ile alınan bazı mide ilaçları da mideye çok iyi gelmektedir. Kesinlikle doktor önerileri dışında bir ilaç kullanılmamalıdır. Mide yanmasında tedavi yöntemleri bitkisel yollardan daha iyi ve doğal şekilde olacaktır. Böylelikle kısa sürede rahatlanma sağlanabilir ve kişiler ferahlayabilir.
 
Nane
 
Nane mide yanması tedavisinde sakinleştirici olarak kullanılır. Genel anlamda sindirim sisteminde yatıştırıcı özelliği olan nane hazımsızlık, mide ekşimei ve mide yanmasına faydalıdır. Bir bardak suya birkaç nane yaprağı koyun va 30 dakika bekletin ve süzdükten sonra suyu için. Bunun yanında nane yaprakları çiğnemek de mide yanmasına faydalı olabilir. 
 
Elma sirkesi
 
Elmas sirkesi mide yanmasına neden olan asit seviyesinin yükselmesini engeller, bir çok farklı sirke mide yanmasını tedavi ederken daha çok elma sirkesinin faydalı olduğu düşünülmektedir. Bir bardak su içerisine bir çay kaşığı elma sirkesi ekleyerek tüketmeniz, kısa sürede sonuç almanızı zağlayabilir. Yemeklerden önce içmelisiniz. 
 
Şekersiz sakız çiğneyin 
 
Nefesinizi ferahlatan, ağız ve diş sağlığında etkili olan sakız çiğnemek mide yanmasına da iyi geliyor. Sakız çiğnerken daha sık yutkunacağınız için mideden gelen asitlerin yemek borusundan aşağı inmesine de yardımcı oluyorsunuz. Böylece hazmınızı kolaylaştırmış oluyorsunuz. Dikkat etmeniz gereken tek husus sakızınızın şekersiz olması.
 
Süt içmek yanmayı geçirir mi? 
 
Sütte az miktarda asit olmasına rağmen, mide asidini yatıştırarak mide ağrısını geçirdiğine inanılır. Mide asidine karşı geçici bir bariyer oluşturduğu doğrudur; ama asit üretimini teşvik edici özelliğinden dolayı bu rahatlama kısa süreli olacak, ardından rahatsızlık yeniden baş gösterecektir. 1976’da 10 gönüllü üzerinde yapılan deneyde, deneklerin midesi boşaltılarak burundan hortum yoluyla sütle beslenmeye başlandı.
 
Sadece süt değil
 
Bir saat sonra mideleri yeniden boşaltılarak beş dakikada bir mide asitleri ölçüldü. Sütün üç saat boyunca asit salgısını artırdığı görüldü. Fakat mide asidinin artmasına yol açan sadece süt değil. Kahve, çay ve biranın da asit salgısını artırdığı biliniyor. En fazla artışa bira ve sütün neden olduğu, bu nedenle içeceğin kendi asit-baz dengesini gösteren pH seviyesinin bir önemi olmadığı görüldü.
 
Soda
 
Mide yanması ve ekşimesine karşı doğal soda etkilidir ve kısa sürede sonuç almayı sağlar. Günümüzde yapay ürünlerin kullanıldığı sodalar için aynı şeyi söylemek mümkün değil şüphesiz. Anlık rahatlama sağlamak için bir bardak doğal sodanı içerisine birkaç damla limon ekleyebilirsiniz. 
 
Zencefil
 
Taze zencefil iki şekilde mide yanmasını tedavi eder. Mide asidini emer ve mide yanmasına neden olan sinirleri sakinleştirir. Yemeklerde zencefili baharat olarak kullanabilirsiniz, böylece çiğ ve taze zencefille anlık sonuçlar aldığınız gibi genel anlamda mide yanmasına engel olabilirsiniz. Bunun dışında anlık mide yanmaları için zencefil çayı hazırlayarak içebilirsiniz. Bir tatlı kaşığı zencefili bir bardak suda 5 dakika kaynaratak zencefil çayı hazırlayabilirsiniz. 
 
Rezene Tohumu
 
Mide yanmasına faydalı diğer bir besin ise rezene tohumudur.  Mide asitleri üreten ve dengeleyen rezene tohumu genel sindirim sistemi sağlığı için de oldukça faydalıdır. Rezene tohumlarını bir bardak suda kaynatarak soğuduktan sonra içemniz sorunun büyük ölçüde çözülmesine yardımcı olabilir. Rezene tohumu aynı zamanda mide ekşimesine de iyi gelir.

Bilgiler tamamen derlemedir. Hiçbir şekilde doğruluğunu garanti etmemekteyiz. Bilgileri doğrulamak için mutlaka ama mutlaka Doktora danışınız.

Advertisement

Blog Tarihi: Eylül 14, 2019 - 04:18